FDA Zatwierdza badania krwi wykrywające menopauzę

3.11.2019
Photo source: creativecommonstockphoto, dreamstime

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła w ostatnim czasie pierwsze badanie krwi pomagające określić, czy kobieta weszła w okres menopauzy. Oznacza się poziom hormonu antymüllerowskiego (AMH) we krwi.

AMH to hormon produkowany przez jajniki. Odgrywa rolę w dojrzewaniu i uwalnianiu komórki jajowej (owulacja). Poziom AMH spada kiedy zbliża się menopauza i jest jednym z czynników, który lekarze powinni wziąć pod uwagę, aby ustalić czy kobieta niedługo wejdzie w okres menopauzy, czy już go przechodzi. FDA ostrzega, że badanie AMH powinno być stosowane tylko w połączeniu z innymi badaniami dla oceny zdrowia pacjentki.

Menopauza oznacza koniec cyklów menstruacyjnych i płodności kobiety. Uznaje się, że kobieta weszła w okres menopauzy, jeżeli nie miesiączkuje od 12 miesięcy. Kobiety zwykle zaczynają stopniowo wchodzić w okres menopauzy (perimenopauza) pomiędzy 45 a 55 rokiem życia. W tym okresie u kobiet może dochodzić do wahania stężenia estrogenu i mogą pojawiać się następujące objawy:

  • Nieregularne miesiączki lub ich brak
  • Suchość pochwy
  • Uderzenia gorąca
  • Nocne pocenie
  • Problemy ze snem
  • Zmiany nastrojów
  • Wzrost wagi i spowolnienie metabolizmu

Mimo że menopauza jest naturalnym objawem procesu starzenia, jest związana ze wzrostem ryzyka pojawiania się dodatkowych problemów zdrowotnych. Obniżony poziom estrogenu może spowodować ryzyko zmniejszenia gęstości kości oraz wystąpienia osteoporozy, co może powodować łamliwość kości. Niskie stężenie estrogenu może także przyczynić się do nieprawidłowego poziomu lipidów oraz wzrostu ryzyka chorób serca.

Ze względu na zróżnicowanie objawów oraz wieku kobiet wchodzących w menopauzę może być ona trudna do rozpoznania. Eksperci zajmujący się zdrowiem kobiet uważają, że ważne jest określenie czy kobieta weszła już w okres menopauzy, aby upewnić się, że przyczyną występowania objawów nie są inne schorzenia, takie jak endometrioza, czy też poziom hormonów tarczycy. Wiedza o tym, że kobieta zbliża się lub weszła w okres menopauzy umożliwia lekarzom omówienie możliwych sposobów leczenia, w tym leków zapobiegających osteoporozie i redukujących poziom cholesterolu, aby zapobiegać ryzyku zawałów i chorób serca.

Diagnostyka statusu menopauzy u kobiet może wywołać dyskusje na temat profilaktycznej opieki zdrowotnej dla kobiet doświadczających objawów z tym związanych - mówi dr Courtney Lias, Dyrektor Wydziału Chemii i Toksykologii w Centrum Urządzeń i Zdrowia Radiologicznego Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA).
Ten test w połączeniu z pozostałymi elementami oceny stanu zdrowotnego oraz wynikami badań laboratoryjnych może pomóc w prowadzeniu świadomych dyskusji na temat profilaktycznej opieki zdrowotnej, np. poprzez zapobieganie występowaniu obniżonej masy kostnej oraz chorób układu krążenia, które zwykle częściej pojawiają się po menopauzie -  dodaje dr Lias.

Dotychczas lekarze sprawdzali, czy kobieta wchodzi w okres menopauzy poprzez wywiad obejmujący występujące objawy, w niektórych przypadkach poprzez wykonywanie badań krwi sprawdzających poziom hormonu folikulotropowego (FSH), estrogenu, oraz hormonu tyreotropowego (TSH). Kiedy kobieta wchodzi w okres menopauzy poziom FSH wzrasta a poziom estradiolu maleje. Niski poziom TSH, będący oznaką dysfunkcji tarczycy, może powodować objawy podobne do tych związanych z menopauzą.

Przed zatwierdzeniem badania AMH, FDA zapoznało się z wynikami badań 690 kobiet w wieku od 42 do 62 lat, które potwierdziły, że "oznaczenie AMH we krwi pozwoliło skutecznie zidentyfikować kobiety, które przeszły już swoją ostatnią menstruację (osiągnęły okres menopauzy) oraz kobiety, które były więcej niż 5 lat przed swoją ostatnią menstruacją”.

FDA twierdzi, że istotne jest, by lekarze wykonywali to badanie wyłącznie jako jeden z elementów procesu diagnostycznego, aby nie pominąć innych ewentualnych powodów występowania objawów podobnych do menopauzy. Ważne jest także, aby kobiety, które nie weszły w okres menopauzy i nie próbują zajść w ciążę nadal stosowały antykoncepcję. Test nie został zatwierdzony dla celów określenia płodności ani oceny planowanego lub trwającego procesu leczenia bezpłodności.

Na stronie

Testy:
Hormon anty-Mullerowski
Estrogeny
FSH

Choroby:
Menopauza

Linki do stron obcojęzycznych
Hormone Health Network: Menopause Map
National Institute on Aging: What is Menopause?