O naszej stronie

Lab Tests Online PL -  Twoja podręczna wiedza o laboratoryjnej informacji diagnostycznej.

Kiedy w 2006 roku uruchamialiśmy polską wersję strony Lab Test Online (LTO) myśleliśmy, że takie tematy jak: badania przesiewowe, choroby, testy czy laboratorium diagnostyczne mogą zainteresować tylko profesjonalistów lub studentów nauk medycznych.

Szybki wzrost oglądalności strony był sygnałem, że zagadnienia, które publikujemy i przystępny język, którym się posługujemy tworzą przekaz dla znacznie szerszego grona odbiorców.

Gdy w 2009 roku dotarliśmy do 1 000 000 unikalnych wejść na stronę LTO jeszcze bardziej wzrosła presja odpowiedzialności za aktualizację treści i sposób ich prezentacji.

Pierwsza zmiana wyglądu strony nastąpiła w dziesiątą rocznicę uruchomienia LTO. Kolejna, rewolucyjna: w styczniu 2020 r. Mamy nadzieję, że nowy, czytelny układ treści, nowoczesna szata graficzna a przede wszystkim dostosowanie do urządzeń mobilnych jeszcze bardziej poszerzy grono naszych odbiorców.

Główne cele Lab Tests Online PL pozostają niezmienne. Portal został zaprojektowany jako odpowiednie i wiarygodne źródło aktualnych informacji na temat badań laboratoryjnych oraz wartości informacji diagnostycznej, jakie dają wyniki badania próbki. Ta informacja jest niezbędna dla profilaktyki, oceny stanu zdrowia przez lekarza, podejmowania działań medycznych oraz lepszego zrozumienia zagadnień związanych z zarządzaniem zdrowiem.

Strona LTO dedykowana jest nie tylko lekarzom wszystkich specjalizacji i diagnostom laboratoryjnym, ale przede wszystkim stanowi źródło kompetentnych i stale aktualizowanych informacji dla osób spoza obszaru medycyny, zwłaszcza pacjentów i ich najbliższych.

Jako projekt międzynarodowy ma również zalety przekraczania barier. Obecnie, strony LTO występują już w 13 wersjach językowych. Umożliwia to korzystanie ze wspólnych zasobów informacji, jej przenikanie oraz wzbogacanie wiedzy niezależnie od miejsca przebywania i używanego języka.

Jesteśmy przekonani, że oddajemy w Państwa ręce nowoczesne i wygodne narzędzie, które będzie dobrze służyć w osiąganiu coraz lepszej Jakości Życia.

Józef L. Jakubiec

Dyrektor Generalny, Medtech Polska
Józef L. Jakubiec - Dyrektor Generalny MedTech Polska

Informacje dotyczące badań laboratoryjnych nie są często powszechnie dostępne lub bywają trudne do zlokalizowania. Nawet, kiedy szukanie informacji na dany temat uwieńczone jest sukcesem, bywa że wyniki wyszukiwania nie odpowiadają merytorycznie lub komunikacyjnie potrzebom pacjentów i ich rodzin.

Głównym celem LabTestsOnline.PL jest zmiana tej sytuacji.

Strona ta została zaprojektowana jako pewne i wystarczające źródło aktualnych informacji dotyczących badań laboratoryjnych, niezbędnych dla zrozumienia i poprawnego zarządzania zdrowiem. Skoncentrowaliśmy się przede wszystkim na klinicznych badaniach laboratoryjnych i tematach związanych z tym zagadnieniem.

Strona została podzielona na następujące, wygodne sekcje:

Badania
Rdzeniem strony LabTestsOnline.pl jest biblioteka badań laboratoryjnych, która dostarcza podstaw pomocnych w zrozumieniu, dlaczego test został zaordynowany przez lekarza oraz jak należy interpretować jego wyniki. Wyjaśniamy również, jakiego rodzaju próbka potrzebna jest do wykonania określonego badania oraz dostarczamy odpowiedzi na często zadawane pytania.

Choroby i ich uwarunkowania
Strona LabTestsOnline.pl zawiera również bibliotekę zwięzłych opisów chorób wraz z odnośnikami do typowych badań laboratoryjnych, jakie są w ich przypadkach wykonywane.

Profilaktyka

Z kilkoma wyjątkami takimi jak badanie cholesterolu czy wymaz z szyjki macicy, nie ma zgody, co do zapobiegawczych (lub prewencyjnych) badań przesiewowych. Wiele organizacji dokładnie rozważało ten temat, jednak w końcu kwestia takich badań, jest do uzgodnienia między pacjentem, a lekarzem. Zgromadziliśmy rekomendacje od szeregu organizacji, które mogą pomóc w przygotowaniu takich badań.

Wiadomości

Rozwój techniki ma ogromny wpływ na kliniczne badania laboratoryjne. Od udoskonaleń w dziedzinie prowadzenia klinicznych prac badawczych, przez rozwój testów do użytku domowego, aparatów i narzędzi, po obiecujące technologie Internetu (umożliwiające tworzenie stron takich jak ta). Wszystko to, ma bezpośredni wpływ na pacjentów. Będziemy zbierać i podsumowywać aktualne informacje z najważniejszych źródeł i uzupełniać je o prace oryginalne.

Artykuły szczegółowe  

Czym są zakresy normalne? I jaki ma to wpływ na zdrowie? Jak sobie radzić z niepokojem czy dyskomfortem związanym z dostarczaniem próbki do badania? W jakim stopniu można zaufać testom przeznaczonym do wykonywania w domu? Pytania i odpowiedzi w artykułach stworzonych specjalnie dla LabTestsOnline.pl, pozwolą spojrzeć na te zagadnienia z szerszej perspektywy i lepiej zrozumieć badania laboratoryjne.

Laboratorium

Ta część infrastruktury opieki zdrowotnej jest dla większości pacjentów tajemnicą. Postaramy się uchylić rąbka tajemnicy i przybliżyć prawdziwy świat wewnątrz laboratorium, ponieważ bez nich wiele diagnoz byłoby zredukowanych do zgadywanki, a wczesne wykrycia objawów oraz zapobieganie chorobom niemożliwe. Mamy nadzieję, iż strona LabTestsOnline.pl ułatwi i umili pacjentom przejście przez badania laboratoryjne i pozwoli docenić wysiłek wielu osób włożony w jej opracowanie.

Wyszukiwanie

Na każdej stronie serwisu LabTestsOnline.pl się linki do podstawowych sekcji Testy, Choroby, Profilaktyka i News. Każde z nich jest oddzielnym zbiorem informacji na dany temat. W każdej chwili można skorzystać z wygodnej opcji wyszukiwania, która przedstawi wyniki związane z wyszukiwaną frazą.

Informacje zewnętrzne i usługi

Podczas tworzenia strony LabTestsOnline.pl, staraliśmy się umieszczać w treściach odnośniki do innych zagadnień lub słownika, na których można znaleźć jeszcze więcej informacji dotyczących danej choroby i jej leczenia. Podajemy również linki do serwisów internetowych dostarczanych przez strony innych organizacji niż Lab Tests Online PL. Są to źródła które znamy i którym ufamy. Ponieważ nasze zasoby są ograniczone, nie jesteśmy jednak w stanie dotrzeć do wyczerpującej ilości linków. Wszelkie sugestie dotyczące dodatkowych łączeń do wiarygodnych informacji czy przydatnych serwisów są oczywiście mile widziane i prosimy je wysyłać na adres: biuro@medtechpolska.org

Wyślij swoje uwagi

Jesteśmy bardzo ciekawi, w jakim stopniu strona Lab Tests Online PL okazała się przydatna. Prosimy o poświęcenie chwili i wysłanie nam swoich komentarzy i opinii dotyczących serwisu na adres: biuro@medtechpolska.org.

Dziękujemy!