Czy to alergia czy COVID-19 ?

4.5.2021

Wraz z nadejściem wiosny u wielu osób pojawia się katar sienny oraz inne objawy związane z alergią. W tym roku, w obliczu pandemii i nieprzerwanej obecności oraz rozprzestrzeniania się COVID-19, łatwo ulec lękowi i pomylić objawy alergii z objawami mogącymi świadczyć o zachorowaniu. W jaki sposób osoby cierpiące na alergie mogą odróżnić te dwa schorzenia, skoro łączy je tak wiele podobieństw, a symptomy są czasem wręcz takie same?

Alergie to nadmierne reakcje układu odpornościowego na substancje, które u większości ludzi nie powodują problemów zdrowotnych. Substancje takie nazywamy alergenami. Alergie sezonowe, takie jak katar sienny, mogą występować, gdy drzewa, chwasty i trawy uwalniają drobne pyłki do powietrza, które następnie wdychamy przez nos i gardło, co powoduje wystąpienie różnych objawów.

Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC) wyjaśnia, że symptomy łączące alergię i COVID-19 to najczęściej kaszel, zmęczenie, ból głowy, gardła, niedrożność dróg oddechowych i katar. Natomiast spłycenie oddechu i duszności mogą być spowodowane przez COVID-19, ponieważ alergie sezonowe nie wywołują takich objawów, o ile dana osoba nie cierpi dodatkowo na schorzenia takie jak astma, które mogą być wywołane przez alergeny, np. pyłki.

Wprawdzie lista wspólnych objawów alergii i COVID-19 jest długa, jednak o alergii sezonowej z większym prawdopodobieństwem może świadczyć swędzenie i/lub łzawienie oczu oraz kichanie. Eksperci z Johns Hopkins Medicine sugerują, aby przypomnieć sobie, czy takie objawy występowały o tej samej porze roku w poprzednich latach. W przypadku złego samopoczucia warto zmierzyć temperaturę – alergie nie powodują gorączki, natomiast COVID-19 może ją wywoływać. Jednak jeżeli oprócz gorączki występują inne objawy obejmujące cały organizm, takie jak dreszcze, ból ciała oraz charakterystyczna dla omawianego wirusa nagła utrata smaku lub węchu, czy też problemy trawienne, na przykład nudności, wymioty i biegunka, wtedy najprawdopodobniej ich powodem jest COVID-19.

Ze względu na utrzymywanie się lub nawet wzrost liczby przypadków COVID-19 w niektórych rejonach geograficznych, pacjenci powinni zachować ostrożność i sprawdzić, czy objawy alergii sezonowej nie są w rzeczywistości czymś poważniejszym. W przypadku złego samopoczucia rozstrzygającym rozwiązaniem jest test na obecność COVID-19. Asthma and Allergy Foundation of America (AAFA) zaleca, aby przypadku wystąpienia gorączki i kaszlu natychmiast skontaktować się z lekarzem i umówić się na wykonanie badania. AAFA udostępnia również przejrzysty wykres, który pomaga rozróżnić objawy tych dwóch schorzeń.

CDC posiada również narzędzie do samodzielnej oceny zdrowia pod kątem obecności koronawirusa, które może pomóc w podjęciu decyzji o poddaniu się badaniom i skorzystaniu z opieki medycznej. Ważne, aby osoba, u której wystąpi którykolwiek z poniższych objawów, natychmiast zgłosiła się po pomoc lekarską. Dotyczy to :

  • duszności,
  • utrzymującego się bólu lub ucisku w klatce piersiowej,
  • nagłego pojawienia się poczucia dezorientacji,
  • problemu z obudzeniem się lub powstrzymaniem senności,
  • bladej, szarej lub niebieskawej skóry, podobnego zabarwienia warg lub łożysk paznokci, w zależności od odcienia skóry.

Istnieją schorzenia (np. choroby nerek, cukrzyca), które uznano za przyczynę wzrostu ryzyka ciężkiego zachorowania na COVID-19, jednak według CDC nie są jeszcze dostępne wystarczające informacje, aby stwierdzić, czy pacjenci z alergiami sezonowymi również znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka.

Materiały powiązane:

Źródła anglojęzyczne: