HPV

Inne nazwy: DNA HPV, wirus brodawczaka ludzkiego
Oficjalna nazwa: Ludzkie papillomawirusy narządów płciowych
Powiązane badania: Badanie cytologiczne, HIV przeciwciała

W jakim celu badanie jest wykonywane?

Badanie wykonuje się jako badanie przesiewowe w kierunku zakażenia HPV, ponieważ niektóre jego typy związane są z rakiem szyjki macicy; czasem u mężczyzn, ze względu na możliwą korelację pomiędzy zakażeniem HPV i rakiem odbytu lub prącia.


Kiedy badanie jest wykonywane?

Badanie wykonuje się u osób aktywnych seksualnie, z objawami zakażenia papillomawirusem (brodawki na genitaliach), u osoby z nieprawidłowym wynikiem badania cytologicznego;czasem u mężczyzn narażonych na zakażenie HPV.


Jak się pobiera próbkę do badania?

Próbka zawierająca komórki pobrane z okolicy szyjki macicy u kobiet i odbytu u mężczyzn. Nie ustalono standardowych warunków pobrania materiału u mężczyzn.


Czy do badania trzeba się przygotować?

Tak. Przed wizytą w gabinecie należy wstrzymać się od kontaktów seksualnych przez 24 do 48 godzin, należy zrezygnować z kąpieli w wannie przez 24 godziny. U kobiet materiału nie pobiera się wcześniej niż w 4 dniu po miesiączce i nie później niż w 4 dniu przed następną miesiączką.
 


Treść tego artykułu była ostatnio modyfikowana05.02.2013

This website is certified by Health On the Net Foundation. Click to verify. This site complies with the HONcode standard for trustworthy health information:
verify here.