Wzrost liczby zachorowań powodowanych przez pasożyty obecne w basenach

18.12.2019
Image Credit: Marzanna Syncerz, Dreamstime

Wzrasta liczba zakażeń wywołującym biegunkę pasożytem Cryptosporidium występującym w basenach oraz innych zbiornikach wodnych, ostrzega Amerykańskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC) w raporcie opublikowanym 28 czerwca. W latach 2009 – 2017 doszło do 450 epidemii, które były przyczyną 7465 zachorowań, 287 hospitalizacji i jednego zgonu.

Opracowanie CDC zatytułowane Morbidity and Mortality Weekly Report wykazało 13% średni wzrost liczby zakażeń Cryptosporidium, co jest główną przyczyną wszystkich zakażeń przenoszonych przez wodę, szczególnie na basenach i w parkach wodnych. Z 444 epidemii odnotowanych w latach 2009 – 2017 źródłem 35% były zbiorniki wody do pływania, 15% wystąpiło w wyniku kontaktu z bydłem, przyczyną 13% był kontakt z osobami zakażonymi w placówkach opieki nad dziećmi, a do 3% doszło w następstwie wypicia niepasteryzowanego mleka lub cydru (napoju z jabłek).

Wprawdzie chlor w basenach zabija większość patogenów, jednak Cryptosporidium jest odporne na tę substancję ze względu na posiadaną osłonkę. Aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się choroby, osoby z biegunką nie powinny przebywać na basenach ani w miejscach zabaw w wodzie, a w przypadku rozpoznania zakażenia  Cryptosporidium powinny unikać wizyt w takich obiektach przez co najmniej 2 tygodnie. Należy też unikać połykania wody z basenu, co jest jedną z najczęstszych przyczyn zakażenia.

Inne środki ostrożności to dokładne mycie rąk wodą z mydłem po wyjściu z toalety, zmianie pieluch lub dotykaniu zwierząt (żele odkażające na bazie alkoholu nie są skuteczne w walce z Cryptosporidium.) Należy też unikać picia niepasteryzowanego mleka lub cydru. Dzieci z biegunką powinny pozostać w domu. Dzieci są szczególnie narażone na zachorowanie i rozprzestrzenianie zakażenia ponieważ dopiero uczą się prawidłowego korzystania z toalety, mycia rąk i bezpiecznego pływania bez połykania wody.

Choroba będąca wynikiem zakażenia Cryptosporidium nosi nazwę kryptosporydioza. Typowe objawy obejmują nudności, wymioty, skurcze i obfitą, wodnistą biegunkę, która rozpoczyna się pomiędzy 2 i 10 dniem od zakażenia i zazwyczaj utrzymuje się przez 1 do 2 tygodni. Inne objawy zakażenia to gorączka, ból żołądka, utrata wagi i odwodnienie.  

W większości przypadków kryptosporydioza ustępuje samoistnie, zazwyczaj bez konieczności wdrożenia leczenia, jedynie przy zastosowaniu środków takich, jak picie dużej ilości płynów w celu uniknięcia odwodnienia, czy też zmiana diety. U dzieci, osób starszych, chorych z osłabionym układem odpornościowym oraz kobiet ciężarnych objawy mogą utrzymywać się dłużej oraz może dochodzić do powikłań. Jeżeli objawy nie ustępują samoistnie lub występują następstwa takie jak odwodnienie czy też zaburzenie równowagi elektrolitowej, lekarz może zlecić wykonanie badań mających na celu wykrycie patogenu będącego przyczyną infekcji. Badania takie wykonuje się również w laboratoriach publicznych placówek opieki zdrowotnej w celu określenia przyczyny epidemii.  

Jednym z elementów procesu diagnostycznego może być mikroskopowe badanie wybarwionej próbki kału. Zazwyczaj pobiera się i oznacza próbki z kilku dni, co zwiększa prawdopodobieństwo wykrycia pasożytów. W wybranych przypadkach można wykonać też inne badania laboratoryjne, takie jak testy immunoenzymatyczne lub umożliwiające wykrycie materiału genetycznego patogenów (np. panel badań przewodu pokarmowego na obecność pasożytów ).

Opcje leczenia są ograniczone. W celu zatrzymania biegunki i zwiększenia absorpcji płynów można podawać leki przeciwko biegunce, lecz wyłącznie po konsultacji z lekarzem. U osób poważnie chorych, w celu nawodnienia i przywrócenia równowagi elektrolitów takich jak sód, potas i wapń, płyny można podawać dożylnie.

MATERIAŁY POWIĄZANE

Testy:
Panel oznaczeń patogenów w przewodzie pokarmowym

Choroby:
Food and Waterborne Illness
Biegunka

Linki do stron obcojęzycznych
CDC: Swimming Hygiene