Niespotykany wzrost liczby zakażeń wirusem RSV w lecie

31.8.2021

Amerykańskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC) wydało ostrzeżenie dotyczące niespotykanego, nagłego wzrostu liczby przypadków zarażenia wirusem RSV tego lata, szczególnie w stanach południowych. Z tego powodu CDC wzywa do powszechnego wykonywania testów na obecność RSV u osób z objawami ze strony układu oddechowego i jednoczesnym ujemnym wynikiem testu na COVID-19.

RSV jest bardzo powszechnym i zaraźliwym wirusem dróg oddechowych, który łatwo przenosi się z człowieka na człowieka poprzez kaszel, kichanie i dotykanie skażonych powierzchni. Wirus jest tak wszechobecny, że prawie wszystkie dzieci były narażone na jego działanie zanim jeszcze skończyły dwa lata.

W Stanach Zjednoczonych RSV ma zazwyczaj charakter sezonowy. Epidemie występują jesienią i zimą, a liczba przypadków maleje wczesną wiosną. Jednak w tym roku od końca marca CDC zaobserwowało rosnącą liczbę zgłoszonych przypadków w kilku stanach, w tym w Alabamie, Arkansas, Florydzie, Georgii, Kentucky, Luizjanie, Mississippi, Nowym Meksyku, Północnej Karolinie, Oklahomie, Południowej Karolinie, Tennessee i w Teksasie. Epidemie nie są zgodne z typowym sezonowym wzorcem, więc nie można przewidzieć, jak długo będą trwać ani gdzie wystąpią.

Taki niezwykły, pozasezonowy wzrost przypadków jest prawdopodobnie spowodowany samoizolacją Amerykanów jesienią i zimą ubiegłego roku, podczas pandemii COVID-19. Mniej osób było narażonych na RSV, a obecnie dochodzi do zakażeń po powrocie do miejsc pracy i szkół oraz odnowieniu kontaktów towarzyskich. Ponieważ wirus rozprzestrzenia się teraz łatwiej, niemowlęta, które nie były narażone w miesiącach jesienno-zimowych, zarażają się wirusem jako małe i starsze dzieci.

Najnowszy poradnik zdrowotny przypomina również, aby osoby, które czują się chore, pozostawały w domu, z dala od innych, nawet jeśli mają ujemny wynik testu na obecność COVID-19. Podejmowanie innych środków ostrożności, takich jak częste mycie rąk, zasłanianie ust podczas kaszlu i kichania oraz dezynfekcja powierzchni, również pomaga ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa RSV, szczególnie wśród osób najbardziej narażonych.

Wprawdzie u wielu osób dorosłych nie występują żadne objawy i większość zakażonych zdrowieje bez specjalnego leczenia, jednak u niemowląt, małych dzieci i osób starszych choroba może mieć poważny przebieg.

• W Stanach Zjednoczonych RSV jest najczęstszą przyczyną zapalenia płuc i zapalenia oskrzelików (zapalenie i przekrwienie małych dróg oddechowych w płucach) u dzieci poniżej roku.

• Co roku z powodu RSV do szpitala trafia około 58 000 dzieci w wieku poniżej 5 lat, a około 100-500 z nich umiera.

• U osób w wieku 65 lat i starszych RSV jest przyczyną około 177 000 hospitalizacji i 14 000 zgonów.

Do grupy wysokiego ryzyka ciężkiego przebiegu infekcji RSV zaliczają się również osoby z osłabionym układem odpornościowym lub chorobami długotrwałymi, takimi jak przewlekła choroba płuc i serca, u których infekcja może przyczyniać się do pogorszenia stanu zdrowia. Na przykład infekcje RSV mogą powodować częstsze ataki u chorych na astmę lub nasilać objawy, takie jak duszność, kołatanie serca i szybki puls u osób z zastoinową niewydolnością serca.

Dzięki temu ostrzeżeniu pracownicy służby zdrowia i opiekunowie osób chorych mogą być bardziej wyczuleni na objawy RSV w nadchodzących miesiącach letnich. Najczęściej występujące to katar, kichanie, kaszel, który może przejść w świszczący oddech oraz gorączka. Niemowlęta z RSV mogą również być marudne, nie mieć apetytu i doświadczać bezdechu (przerwy w oddychaniu). W przypadku wystąpienia u osoby chorej objawów takich jak zaburzenia oddychania, wysoka gorączka i/lub sina skóra, wargi lub łożyska paznokci należy natychmiast udać się po pomoc medyczną.

Ponieważ objawy RSV mogą nakładać się na objawy COVID-19 i innych chorób układu oddechowego, testy na RSV mogą pomóc w ustaleniu rozpoznania. Wiedza o tym, który wirus powoduje chorobę ułatwia wdrożenie odpowiedniego leczenia. Osoby z grupy wysokiego ryzyka można monitorować, a w przypadku pogorszenia objawów, hospitalizować. Niemowlęta i małe dzieci z wysokim ryzykiem ciężkiej choroby RSV mogą otrzymać leki łagodzące objawy.  

Dotychczas nie powstała szczepionka przeciwko wirusowi RSV, lecz uczeni koncentrują się na jej opracowaniu.

Źródła:

(June 10, 2021) Increased Interseasonal Respiratory Syncytial Virus (RSV) Activity in Parts of the Southern United States. CDC Health Alert Network. Accessed June 25, 2021 at https://emergency.cdc.gov/han/2021/han00443.asp

(December 18, 2020) Centers for Disease Control and Prevention. Respiratory Syncytial Virus Infection (RSV). Accessed June 25, 2021 at https://www.cdc.gov/rsv/index.html

(November 4, 2019) RSV: When It’s More Than Just a Cold. American Academy of Pediatrics. Accessed June 25, 2021 at https://www.healthychildren.org/English/health-issues/conditions/chest-lungs/Pages/RSV-When-Its-More-Than-Just-a-Cold.aspx

(January 9, 2021) Respiratory syncytial virus (RSV). Mayo Foundation for Medical Education and Research. Accessed June 25, 2021 at https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/respiratory-syncytial-virus/symptoms-causes/syc-20353098