Epidemia chorób przenoszonych drogą płciową objęła również noworodki

10.2.2020

Według najnowszego raportu Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC) w USA od 2013 roku w rekordowym tempie wzrasta liczba zachorowań na trzy najczęściej występujące choroby przenoszone drogą płciową, czyli chlamydiozę, rzeżączkę i kiłę. W raporcie uwzględniono również dane dotyczące innych zakażeń, takich jak HPV czy wirus opryszczki.  

Według raportu, w roku 2018 udokumentowano 2,4 miliona nowych przypadków kiły, rzeżączki i chlamydiozy, czyli o 100 tysięcy więcej niż w roku 2017. Z uwagi na fakt, że chlamydioza, rzeżączka i kiła mogą przebiegać bezobjawowo, nie zawsze są one rozpoznawane i zgłaszane do organów ochrony zdrowia, w wyniku czego dane z najnowszego raportu CDC mogą nie odzwierciedlać faktycznego rozmiaru epidemii.

Według najnowszych danych, w latach 2017 - 2018:

  • Liczba nowych przypadków kiły pierwotnej i wtórnej, czyli najbardziej zakaźnych stadiów choroby, wzrosła o 14% i wynosi obecnie 35 000. Do większości zakażeń dochodzi u mężczyzn utrzymujących kontakty seksualne z innymi mężczyznami.
  • Liczba nowych przypadków rzeżączki wzrosła o 5% i wynosi obecnie ponad 580 000.
  • Liczba nowych przypadków chlamydiozy wzrosła o 3% do ponad 1,7 miliona, co stanowi najwyższy dotychczas poziom przypadków zgłoszonych do CDC.

Według CDC wzrost liczby przypadków zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową związany jest zażywaniem narkotyków, ubóstwem, stygmatyzacją oraz niestabilną sytuacją mieszkaniową, co może prowadzić do ograniczenia dostępu do profilaktyki zdrowotnej i leczenia. Inne czynniki to nieregularne używanie prezerwatyw przez osoby z grupy podwyższonego ryzyka, w tym osoby młode oraz mężczyzn utrzymujących kontakty seksualne z innymi mężczyznami oraz ograniczenie funduszy lokalnych i stanowych na programy edukacyjne w zakresie chorób wenerycznych, co stanowi wyzwanie dla profilaktyki i leczenia tych zakażeń.

Trzy powyższe choroby można wyleczyć stosując antybiotyki. Nieleczona kiła może prowadzić do przewlekłych problemów zdrowotnych, a nawet do śmierci. Nieleczona chlamydioza lub rzeżączka może powodować stany zapalne w obrębie miednicy i prowadzić do niepłodności u kobiet. Ponadto kiła i rzeżączka mogą zwiększać ryzyko zakażenia HIV.

Najmłodsi pacjenci

Najbardziej niepokojące statyki odnotowane przez CDC dotyczą gwałtownego wzrostu liczby przypadków kiły u noworodków (kiła wrodzona). Kobieta ciężarna z nierozpoznaną i nieleczoną kiłą może zarazić nią swoje dziecko. W roku 2018 odnotowano 1300 takich przypadków co stanowi 40% wzrost w porównaniu z rokiem 2017.

U zakażonego noworodka nie zawsze występują widoczne objawy choroby. Nieleczona kiła wrodzona może powodować późniejsze powikłania, takie jak zaćma, głuchota, opóźnienia w rozwoju, ataki padaczkowe, a nawet prowadzić do śmierci. W 2018 roku 94 z 1306 noworodków kiłą wrodzoną zmarło z powodu powikłań. Stanowi to 22% wzrost w porównaniu z rokiem 2017.  

Wprawdzie w tym czasie w prawie w każdym ze stanów wykryto co najmniej jeden przypadek kiły wrodzonej, jednak 70% całkowitej liczby przypadków w USA odnotowano w Teksasie, Kalifornii, Arizonie, Louisianie i na Florydzie.  

- Posiadamy narzędzia pozwalające zapobiegać wszystkim przypadkom kiły wrodzonej – powiedziała dr Gail Bolan, dyrektor Wydziału ds. Zapobiegania Chorobom Wenerycznym, CDC. – Badanie nie jest skomplikowane i pozwala kobiecie ciężarnej chronić dziecko przed zakażeniem. Kiła powoduje nieodwracalne konsekwencje, lecz można jej zapobiegać. "

Profilaktyka  

Każda aktywna seksualnie osoba może zarazić się chorobą przenoszoną drogą płciową, lecz stosując się do określonych zasad można zminimalizować to ryzyko na przykład ograniczając liczbę partnerów seksualnych i zawsze stosując prezerwatywy w prawidłowy sposób. Bardzo ważnym sposobem zapobiegania ponownym zakażeniom i ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby jest również szczera rozmowa z partnerem oraz rozmowa z lekarzem na temat wykonania badań, a w przypadku stwierdzenia obecności zakażenia u osoby badanej lub jej partnera, natychmiastowe podjęcie leczenia.

Wiele osób zarażonych chorobą weneryczną nie zdaje sobie z tego sprawy, ponieważ nie występują u nich żadne objawy. CDC zaleca wykonywanie rutynowych badan u osób z następujących grup ryzyka:  

  • Wszystkie kobiety ciężarne powinny wykonać badania krwi w kierunku kiły, HIV oraz zapalenia wątroby typu B (w pierwszym trymestrze ciąży lub przy pierwszej wizycie kontrolnej). Należy również poddać badaniom kobiety z grupy wysokiego ryzyka zakażenia chlamydiami i rzeżączką. Zaleca się też wykonywanie testów w trzecim trymestrze u kobiet ciężarnych, które pozostają w grupie wysokiego ryzyka zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
  • Każda osoba w wieku 13 – 64 powinna co najmniej raz w życiu wykonać badanie na obecność HIV. Osoby z grupy podwyższonego ryzyka (na przykład mężczyźni utrzymujący kontakty seksualne z innymi mężczyznami czy osoby zażywające narkotyki) powinny wykonywać to badanie nie rzadziej niż raz w roku.  
  • Każda seksualnie aktywna kobieta poniżej 25. roku życia powinna co roku wykonywać badania na w kierunku rzeżączki i chlamydiozy. Kobiety powyżej 25. roku życia znajdujące się w grupie podwyższonego ryzyka, na przykład z powodu posiadania wielu partnerów seksualnych lub nowego partnera zakażonego chorobą weneryczną powinny również wykonywać te badania raz w roku.
  • Każdy mężczyzna utrzymujący kontakty seksualne z innymi mężczyznami powinien nie rzadziej niż raz do roku wykonywać badania w kierunku kiły, chlamydiozy i rzeżączki. Mężczyźni utrzymujący kontakty seksualne z nieznanymi partnerami lub wieloma mężczyznami powinni wykonywać te badania co 3 do 6 miesięcy.

- Choroby przenoszone drogą płciową pociągają za sobą wysokie koszty dla niemowląt oraz słabszych grup społecznych – powiedział dr Jonathan Mermin, Dyrektor Krajowego Centrum ds. HIV/AIDS, Wirusowego Zakażenia Wątroby, Chorób Wenerycznych i Zapobiegania Gruźlicy. – Powstrzymanie  rozprzestrzeniania się chorób wenerycznych korzystnie wpłynie na stan zdrowia populacji oraz pomoże zapobiegać niepłodności, HIV i śmiertelności niemowląt.

TREŚCI POWIĄZANE

Na stronie

Testy

Chlamydia
Rzeżączka
Antygen p24
HIV przeciwciała
Opryszczka
HP
WZW typu B - badania

Choroby
Choroby przenoszone drogą płciową
Ciąża
HIV

Linki do stron obcojęzycznych
CDC Calls for Prevention Efforts as STDs Hit Record Highs Again (December 5, 2017. )
CDC: The Lowdown on How to Prevent STDS