Zrozumieć cel badań

Podobnie jak wiele dziedzin medycyny, kliniczne badania laboratoryjne dostarczają prostych odpowiedzi, na często zadawane pytania. Zagadnienia takie jak zwrot kosztów ubezpieczenia czy zakresy normalne, mogą być bardzo skomplikowane i złożone. Postaramy się je wyjaśnić, w takim...

Przedziały referencyjne i ich znaczenie

Interpretacja wyników każdego badania laboratoryjnego związana jest z porównaniem wyników pacjenta, z "zakresem referencyjnym"...

Jak poradzić sobie z bólem, dyskomfortem i niepokojem

Nikomu nie sprawia przyjemności pobieranie krwi, czy dostarczanie do badania próbek moczu czy stolcu. Jednak badania, przeprowadzane na podstawie próbek pobranych z ciała pacjenta, mogą dostarczyć lekarzowi informacji, które mogą uratować życie, lub poprawić jego jakość.

Rady ułatwiające dzieciom przejście przez badania laboratoryjne

Rutynowe badania, są zdecydowanie rzadziej wymagane w przypadku dzieci niż dorosłych. Zdarza się jednak, że również dzieci muszą przez nie przejść. Będą wtedy potrzebowały pomocnej dłoni.

Rady ułatwiające osobom starszym przejście przez badania laboratoryjne

To, co przeciętnej osobie dorosłej wydaje się prostym badaniem, może okazać się znacznie większym wyzwaniem w przypadku osoby w podeszłym wieku lub słabszym zdrowiu. Oto kilka powodów, dla których powinno się wykazać szczególną uwagę, w przypadku kiedy osobie starszej zalecane jest przeprowadzenie badań laboratoryjnych.

Rady dotyczące pobierania krwi

Większość rutynowych badań diagnostycznych wymaga pobrania próbki krwi. Pomimo swej popularności, ta krótka procedura wydaje się wzbudzać w ludziach największe obawy.