Zrozumieć cel badań

Podobnie jak wiele dziedzin medycyny, kliniczne badania laboratoryjne dostarczają prostych odpowiedzi, na często zadawane pytania. Zagadnienia takie jak zwrot kosztów ubezpieczenia czy zakresy normalne, mogą być bardzo skomplikowane i złożone. Postaramy się je wyjaśnić, w takim stopniu, by pomóc Państwu zrozumieć problem trochę lepiej. Ze względu na złożoność zagadnień, nie możemy udzielać krótkich odpowiedzi, do których wszyscy jesteśmy tak przyzwyczajeni, w erze informacji. Postaramy się jednak ułatwić Państwu zadawanie odpowiednich pytań swojemu lekarzowi.

10


Badania przesiewowe

Badania przesiewowe
Rak szyjki macicy

Badania laboratoryjne mające na celu ułatwienie wykrycia określonych chorób w grupach ryzyka w populacji ogólnej.

Przykład: Rak szyjki macicy – lekarz lub pielęgniarka pobiera wymaz z trzonu i kanału szyjki macicy pacjentki w celu uzyskania próbki zawierającej komórki. Następnie próbka ta jest przesyłana do laboratorium diagnostycznego, które dokonuje analizy mikroskopowej rozmazu i informuje lekarza o jej wynikach oraz wykryciu ewentualnych nieprawidłowości. Na tej podstawie lekarz może podjąć, wspólnie z pacjentką, decyzję o dalszym leczeniu.

Prognozowanie

PROGNOZOWANIE
Rak sutka

Wyniki badań laboratoryjnych pomagają określić prawdopodobieństwo rozwoju choroby.

Przykład: testy genetyczne wykonywane na podstawie wymazu pobranego z wewnętrznej części policzka pomagają wykryć niektóre mutacje genu BRCA1 i BRCA2 oraz zwiększone ryzyko wystąpienia raka sutka. Dzięki nim lekarz, razem z pacjentką, podejmują decyzję w jaki sposób można zmniejszyć ryzyko zachorowania.

Diagnostyka

DIAGNOSTYKA
Rozpoznanie ciąży

Wyniki badań laboratoryjnych umożliwiają rozpoznanie określonego schorzenia, jego progresję (zaawansowanie) i dobór właściwej terapii.

Przykład: szybki test diagnostyczny do samodzielnego zastosowania w warunkach domowych – powszechnie znany jako test ciążowy – pozwala wykryć w próbce moczu obecność ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG) celem potwierdzenia ciąży.

Monitorowanie

MONITOROWANIE
Stężenie glukozy we krwi

Wyniki samodzielnego badania krwi pomagają monitorować stan chorego.

Przykład: glukometry – pacjent, z wykorzystaniem niewielkiej ilości krwi pobranej samodzielnie z opuszki palca, może szybko sprawdzać stężenie glukozy we krwi. Dzięki takiej samokontroli chory może przyjmować odpowiednie dawki insuliny pozwalające utrzymać glukozę na właściwym poziomie.

11

Zródło grafik: Materiały informacyjne ze strony EDMA: www.edma-ivd.eu