Co to jest?

Kobieta planująca zajść w ciążę powinna wraz z partnerem udać się na konsultację medyczną. W oparciu o historię chorób w rodzinach obojga partnerów (rodziców biologicznych) lekarz może zalecić wykonanie pewnych badań, mających na celu zapewnienie ciąży jak najbezpieczniejszej zarówno dla matki jak i dla płodu. Wykonuje się wtedy między innymi badania genetyczne w kierunku pewnych chorób dziedzicznych, co pozwala ocenić ryzyko wystąpienia takiej choroby u dziecka oraz badania na obecność określonych infekcji i stanów klinicznych, które mogą występować u przyszłej matki i stanowić ryzyko dla niej oraz jej dziecka.

Objawy

Badania

Badania, które lekarz może zaproponować kobiecie i jej partnerowi w celu oceny ryzyka wystąpienia chorób dziedzicznych to między innymi:

Badania, których wykonanie można zlecić u kobiety planującej ciążę lub podczas jednej z pierwszych wizyt kontrolnych w ciąży to między innymi:

Kobiety z chorobami takimi jak cukrzyca lub nadciśnienie powinny mieć je pod kontrolą przed zajściem w ciążę. W przypadku cukrzycy typu 1. lub 2. zaleca się wykonanie oznaczenia A1c co najmniej na 3 – 4 miesiące przed planowanym poczęciem, ponieważ wady wrodzone związane z cukrzycą formują się na bardzo wczesnym etapie ciąży, jeszcze przed pierwszą wizytą kontrolną. Wykonanie takiego badania pozwala ustalić bezpieczny czas zajścia w ciążę. Poczęcie w czasie, kiedy glikemia jest uregulowana (i utrzymanie stałego poziomu glukozy w pierwszym trymestrze) zmniejsza ryzyko wystąpienia wad wrodzonych płodu i poronienia.


Leczenie

Pytania i odpowiedzi