Diagnostyka dla młodzieży – odkryj fascynujący świat zdrowia i dowiedz się więcej o chorobach oraz znaczeniu badań laboratoryjnych na www. medicallab.pl 

 

Co to jest?

Opryszczka narządów płciowych należy do chorób przenoszonych drogą płciową. Choroba ta wywoływana jest przez wirus opryszczki (Herpes Simplex Virus, HSV). Wyróżnia się 2 typy tego wirusa – Herpes simplex typu 1. (HSV-1) i typu 2. (HSV-2). Do zakażenia HSV-1 dochodzi najczęściej przez bezpośredni kontakt z wydzielinami zawierającymi wirusy – głównie śliną, a także objętą procesem zapalnym skórą i/lub śluzówką chorego. Zmiany chorobowe wywołane przez ten typ wirusa, lokalizują się głównie w obszarze górnej połowy ciała.  Natomiast wirus opryszczki typu 2. (HSV-2) przenosi się głównie drogą stosunków seksualnych, a zmiany chorobowe lokalizują się w obrębie narządów płciowych. Większość zakażeń opryszczki narządów płciowych jest spowodowana przez HSV - 2, ale możliwe jest  także zakażenie przez HSV-1. W przypadku infekcji matki wirusem opryszczki możliwe jest także zakażenie płodu. Okres wylęgania HSV-1 i HSV-2 wynosi od 3 do 13 dni. Wirus opryszczki pozostaje w organizmie osoby zakażonej przez całe życie, a w sprzyjających warunkach powoduje nawracające pojawianie się pęcherzyków w okolicy narządów płciowych. Leczenie przeciwwirusowe pozwala skrócić czas trwania objawów.

Następna strona
Treść tego artykułu była ostatnio modyfikowana 07.01.2013

This website is certified by Health On the Net Foundation. Click to verify. This site complies with the HONcode standard for trustworthy health information:
verify here.