Czym są nerki?

Układ moczowy oczyszcza krew oraz usuwa z organizmu nadmiar wody i zbędnych substancji, np. mocznika z moczem. Układ ten składa się z dwóch nerek, dwóch moczowodów odprowadzających mocz z nerek do pęcherza moczowego oraz cewki moczowej wydalającej mocz poza organizm. W kontroli wydalania moczu pomagają mięśnie.

Nerki są narządami w kształcie ziaren fasoli, znajdującymi się poniżej klatki piersiowej po lewej i prawej stronie pleców. Wprawdzie człowiek posiada dwie nerki, lecz w przypadku uszkodzenia lub usunięcia jednej z nich organizm nadal może funkcjonować. Nerki otrzymują krew z tętnic, filtrują ją a następnie przesyłają do serca, z właściwymi proporcjami związków chemicznych i płynów dla całego organizmu.

Nerki kontrolują ilość i jakość płynów w organizmie. Wytwarzają również hormony i witaminy, które wpływają na czynność wielu narządów - na przykład hormon o nazwie renina, wspomaga kontrolę ciśnienia tętniczego krwi. W przypadku zaburzenia pracy nerek, produkty rozkładu i płyny mogą nagromadzić się do niebezpiecznego poziomu, stanowiąc zagrożenie życia. Nerki wspomagają kontrolę stężenia sodu, potasu, chlorków, wodorowęglanów (HCO3-), pH, wapnia, fosforanu i magnezu.

W załączeniu znajdują się dwa przydatne źródła informacji w języku angielskim: przykładowy film dotyczący nerek oraz strona informująca o działaniu nerek 

Następna strona
Treść tego artykułu była ostatnio modyfikowana 10.05.2013

This website is certified by Health On the Net Foundation. Click to verify. This site complies with the HONcode standard for trustworthy health information:
verify here.