Inne nazwy: choroba degeneracyjna stawów, osteoartroza


Co to jest?

Choroba zwyrodnieniowa stawów (zwana także osteoartrozą) jest najczęstszym rodzajem zapalenia stawów, wiąże się z uszkodzeniem stawów i z procesem starzenia. Jest to choroba przewlekła, która prowadzi do degradacji chrząstki stawowej oraz tworzenia nowej kości (wyrośli kostnych - osteofitów) na brzegach stawów. Chrząstka i płyn stawowy zmniejszają tarcie i zapewniają gładkie poruszanie się nasad (końców) kości. Kiedy chrząstka traci elastyczność i zużywa się, ruch w stawie staje się mniej płynny. W zaawansowanej chorobie może dojść do zupełnego zaniku chrząstki - wtedy nasady kości trą o siebie. Wywołuje to okresowy lub przewlekły ból, poranną i występującą po odpoczynku sztywność stawów, obecność oderwanych fragmentów kości i chrząstki w pozostałym płynie stawowym i utratę ruchomości stawów.

Osteoartroza  występuje zarówno u mężczyzn jak i kobiet, choć jest bardziej powszechna u mężczyzn przed 45 roku życia i kobiet po osiągnięciu tego wieku. Choroba zwyrodnieniowa często zdarza się u sportowców, w związku z powtarzającymi się urazami. Zwykle przyczyną zwyrodnienia jest mechaniczne uszkodzenie stawów (np. przy bieganiu lub podnoszeniu zbyt dużych ciężarów), rzadziej zdarza się uszkodzenie stawów przez czynniki metaboliczne, substancje chemiczne lub w związku z wadami genetycznymi. Otyłość, osłabienie mięśni i inne choroby (np. reumatyczne zapalenie stawów, septyczne zapalenie stawów, dna moczanowa,  Choroba Pageta i hemochromatoza) zwiększają ryzyko rozwoju choroby zwyrodnieniowej i mogą zaostrzyć jej objawy. Choroba najczęściej dotyczy stawów biodrowych, kolanowych, palców rąk, stawów palucha oraz szyjnego i lędźwiowego odcinka kręgosłupa.

 


 

Następna strona
Treść tego artykułu była ostatnio modyfikowana 21.12.2012

This website is certified by Health On the Net Foundation. Click to verify. This site complies with the HONcode standard for trustworthy health information:
verify here.