Inna nazwa: choroba z Lyme
 

Co to jest?

Borelioza jest infekcją wywołaną przez bakterie Borrelia burgdorferi, przenoszoną zazwyczaj przez kleszcza jeleniego (Ixodes scapularis). U osób ukąszonych przez zarażonego kleszcza rozwija się choroba zakaźna, która z początku obejmuje skórę a następnie rozprzestrzenia się na stawy, układ nerwowy oraz inne układy. W ciągu 3 do 30 dni może pojawić się wysypka - jest ona zazwyczaj czerwona i okala miejsce ugryzienia przez kleszcza, przypominając swym wyglądem tarczę strzelecką. Inne możliwe objawy to ból stawów przypominający zapalenie stawów, gorączka, ból głowy, bóle mięśni, zmęczenie i sztywność karku.

Kleszcze powodujące boreliozę są bardzo niewielkie, mają rozmiar główki od szpilki. Mogą atakować każdą część ciała, lecz najczęściej można je znaleźć na skórze głowy lub w pachwinach. Ekspozycja na kleszcze przy jednoczesnym braku ukąszenia nie powoduje zakażenia bakterią Borrelia burgdorferi. Również u wielu osób, które zostały ukąszone nie dochodzi do rozwoju choroby, z uwagi na to, że nie każdy kleszcz jest zarażony, a przeniesienie bakterii z zarażonego kleszcza do organizmu ludzkiego może trwać 24 – 72 godziny.

Borelioza występuje na półkuli północnej, lecz szczepy ją wywołujące oraz owady, które ją przenoszą mogą się różnić w zależności od obszaru geograficznego. Najwięcej zachorowań odnotowuje się wiosną i latem, kiedy ludzie spędzają więcej czasu na powietrzu, a kleszcze wykazują największą aktywność.  

 

Następna strona
Treść tego artykułu była ostatnio modyfikowana 25.10.2012

This website is certified by Health On the Net Foundation. Click to verify. This site complies with the HONcode standard for trustworthy health information:
verify here.