Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV)Co to jest?

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) należy do rodziny Papillomaviridae. Istnieje około 100 typów tego wirusa, pod względem ryzyka onkogennego wyróżnia się wirusy wysokoonkogenne (HPV -16, -18, -45, -31, -33, -52, -58, -35, -59, -56, -39, -51, -73, -68, -66) i niskoonkogenne (HPV -1, -2, -6, -11, -42, -43, -44).

Najczęściej dochodzi do zakażenia wirusami wysokoonkogennymi HPV -16, -18, -45, -31, które odpowiadają za powstawanie zmian przednowotworowych i nowotworów w obrębie narządów płciowych, odbytu, a także głowy i szyi. Do najpopularniejszych wirusów niskoonkogennych HPV należą typy 6 i 11, zakażenie tymi wirusami  objawia się wystąpieniem kłykcin kończystych (kalafiarowate twory o białawym zabarwieniu)  w obrębie narządów płciowych. Inne wirusy niskoonkogenne HPV 1 i 2 wywołują brodawki (powszechnie nazywane kurzajkami) na dłoniach i stopach.

Do zakażenia wirusem HPV dochodzi najczęściej drogą płciową, ale także może dojść w trakcie porodu (od matki do płodu). Uważa się, że ponad 80% aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn, jest lub będzie zakażonych HPV. Połowę osób zakażonych stanowią kobiety i mężczyźni w wieku od 15 do 25 lat.  W większości przypadków zakażenie HPV przebiega bezobjawowo i ustępuje samoistnie, natomiast w przypadku zakażenia wysokoonkogennymi HPV może dojść do rozwoju choroby nowotworowej. Szacuje się, że około 70% przypadków raka szyjki macicy jest związanych z zakażeniem HPV typem 16 i 18.
W diagnostyce zakażeń HPV wykorzystuję się: badanie cytologiczne, badanie kolposkopowe, a także badania molekularne ( DNA i mRNA HPV)

Zakażeniom HPV przenoszonym drogą płciową można zapobiec poprzez współżycie z osobami niezakażonymi HPV, a także stosując prezerwatywy. Chcąc uniknąć zakażań wirusami HPV, które wywołują brodawki (kurzajki) na skórze dłoni i stóp powinno się ograniczyć bezpośredni kontakt z osobami posiadającymi widoczne brodawki na skórze, a także nosić obuwie ochronne w miejscach podwyższonego ryzyka zakażenia (np. basen, sauna, szatnie).
W Polsce od listopada 2006 roku dostępne są szczepionki skierowane przeciwko najpopularniejszym typom HPV niskoonkogennym (HPV 6 i 11) oraz wysokoonkogennym (HPV 16 i 18). Wyróżnia się szczepionki czterowalentne (skierowana przeciwko 4 typom wirusa HPV  -6,-11,-16,-18) oraz dwuwalente (skierowana przeciwko 2 typom wirusa HPV-16 -18). Szczepienia zapobiegające zakażeniom HPV są elementem i pierwotnej profilaktyk raka szyjki macicy. Rutynowe stosowanie szczepionki przeciwko HPV jest rekomendowane dla dziewczynek w wieku 11-12 lat. Szczepionka ta jest także rekomendowana dla dziewcząt w wieku 13-18 lat, które nie zostały zaszczepione wcześniej lub te, u których należy dokończyć rozpoczętą później serię szczepień. Aktualnie, szczepienie przeciwko HPV nie jest zalecane u chłopców i mężczyzn.

 

Następna strona
Treść tego artykułu była ostatnio modyfikowana 26.09.2012

This website is certified by Health On the Net Foundation. Click to verify. This site complies with the HONcode standard for trustworthy health information:
verify here.