Inne nazwy: skaza moczanowa


Co to jest?

Dna moczanowa (skaza moczanowa) to zapalenie stawów spowodowane krystalizacją kryształów kwasu moczowego w płynie stawowym wraz z odkładaniem się jego złogów w chrząstkach, ścięgnach i tkankach miękkich.

Kwas moczowy jest końcowym produktem rozpadu puryn – związków obecnych we wszystkich tkankach w organizmie oraz w wielu produktach spożywczych, takich jak „podroby”, ziarna fasoli, szpinak, szparagi, grzyby. Jest on zazwyczaj transportowany przez krew i usuwany z moczem. Jeżeli wytwarzanie kwasu moczowego wzrasta, pacjent spożywa produkty bogate w puryny lub spada zdolność nerek do usuwania kwasu moczowego, jego stężenie w moczu może wzrastać (hiperurykemia).

Choroba ta częściej dotyka mężczyzn niż kobiety, zazwyczaj występuje u mężczyzn w wieku 40 – 50 lat i u kobiet po menopauzie. Osoby, u których  ktoś w rodzinie chorował na dnę moczanową, pacjenci z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą typu 2, otyłością, hiperlipidemią lub chorobą nerek są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowana na dnę moczanową. Niektóre leki takie jak cyklosporyna, diuretyki (leki moczopędne) tiazydowe i pętlowe stosowane w leczeniu nadciśnienia oraz salicylany (aspiryna), jak również nadmierne spożywanie alkoholu mogą utrudniać wydalanie kwasu moczowego z organizmu.

 

Następna strona
Treść tego artykułu była ostatnio modyfikowana 20.07.2012

This website is certified by Health On the Net Foundation. Click to verify. This site complies with the HONcode standard for trustworthy health information:
verify here.